Badnjak – Kratke smjernice da lakše proslavimo Badnje večer..
Kad zazvoni Angelus obitelj se skupi za proslavu badnjaka.
Večera na Badnjak je posna. Posebno priređena jela obilježena su kršćanskim simbolima, a blagovanje je pak isprepleteno božićnim zdravicama. Badnjak je večer uoči Božića a dolazi od riječi bdjeti, biti budan, biti bodar, tj. znači noć u kojoj se bdije. Vrhunac toga bdijenja jest proslava polnoćke. Upravo s bdijenjem je povezan niz običaja: unošenje slame i drva “badnjaka” koje gori na ognjištu tu noć i kasnije; zatim božićne svijeće, jedne ili tri, redovito ovezane trobojnicom. U osobit događaj obiteljskog zajedništva spada kićenje borova u kući, a pod bor se redovito stavljaju i jaslice ili koji drugi znak Božića.
Bdijenje počinje uvečer, kad se obitelj okuplja oko stola, još uvijek s posnim jelima, i unošenjem slame i badnjaka, kad domaćin ili najstariji član obitelji, pozdravlja ukućane pozdravom koji naviješta skori Božić:
1. Glava obitelji ulazi u kuću noseći slamu i pozdravlja ukućane:
“Faljen Isus! Dobro vam došla badnja večer!” odgovor: “I s tobom zajedno!”
- Nakon pozdrava, otac obitelji sa ukućanima izmoli molitvu: Anđeo Gospodnji
Potom se donešena slama ne prostire samo po podu već je stavljaju i na stol pod stolnjak. Taj dana se kiti kuća po zidovima bršljanom. - Otac obitelji započinje moliti: Oče naš koji… Zdravo Marijo..
U vrijeme kad ukućani mole otac obitelji uzme blagoslovljenu vodu i poškropi svu kuću i okolo kuće, tj. sve prostorije u kući, štale (za ovce, konje, goveda itd.) izvana te iznutra, neprestano moleći Vjerovanje.
(Blagoslovna molitva koju izriče otac je: Blagoslovi Bože ovu kuću, obitelj, štalu i blago, gospodarske zgrade… U ime Oca i Sina i Duha Svetoga škropi blagoslovljenom vodom. - Vrativši se u kuću s panjem- drvetom, zatiče svu obitelj oko ognjišta na slami; stariji sjede na stolcima a djeca na slami, na podu. Unešeni panj – drvo stavlja u vatru i još jednom naviješta badnju većer: Faljen vam bio Isus i Marija. Čestitam vam Badnjak!
Odgovor glasi: “Čestita ti bila i duša, svjetla obraza ko i do sada!” - Sada započinje molitva koja može trajati i do pola sata (po izboru). Po svršetku molitve na stol se iznosi božićna pšenica, svijeća s trobojnicom na njoj i božićni kruh. Obitelj posjeda oko stola.
- Zatim otac obitelji pali svijeću, moleći pri tome Vjerovanje,
Potom uzima čašu, nalije vina te nazdravlja svima riječima: Živjeli! Dobro nam došla Badnja večer.
Svi mu odgovore: I s tobom zajedno.
Sada se pristupi večeri. - Nakon večere redovito se mole tri Očenaša i zahvala Bogu na darovima, i otpjeva se božićna pjesma. Nakon svega, počinje kićenje božićnog drvca i postavljanje betlehemske štalice. Stariji i djeca razgovaraju oko vatre ili idu čestitat Badnju večer međusobno prijateljima i susjedima.
- I tako se pričeka ponoćka, sveta misa, na koju idu redovito svi ili po želji. Idući u crkvu nose se fenjeri, ponegdje se zapjeva i puca što se osobito naglasi i nastavi poslije mise.
Običaj je bio da se poslije ponoćke svi znanci, pa i oni koji su bili ˝žestoko˝ zavađeni, izmire i jedan drugome čestitaju. Isto tako kod kuće izmire se članovi obitelji među sobom.